Neverbalna komunikacija je komunikacija koja se odvija bez riječi. Odražava osjećaje, stavove, osobine ličnosti, a izražava se izrazom lica, tonom glasa, gestama, položajem tijela, dodirom i pogledom. Prema većini znanstvenika, “neverbalna komunikacija čini otprilike dvije trećine sve komunikacije između dvoje ljudi, odnosno govornika i grupe slušatelja” (Hogan i Stubbs, 2003). Međutim, taj postotak uvelike ovisi o kontekstu svake pojedine situacije, pa ga treba koristiti s oprezom. Neverbalna je komunikacija dijelom urođena, a dijelom kulturno uvjetovana. Nerazdvojiva je od verbalne komunikacije, ali se od nje znatno razlikuje oblikom i sadržajem.
Zbog njene velike važnosti u međuljudskoj komunikaciji neverbalna je komunikacije od davnina predmet izučavanja. Nikad, doduše, nije bila predmetom neke određene znanstvene discipline, nego se provlačila kroz različita područja ljudske djelatnosti od psihologije, sociologije, antropologije i glume do suvremenih kulturoloških i medijskih istraživanja. Radi lakšeg je snalaženja popis literature podijeljen u različite tematske cjeline. Međutim, međuljudska komunikacija uporno izmiče bilo kakvim predmetnim odrednicama, što je čini istinskim interdisciplinarnim, odnosno transdisciplinarnim područjem.
Predavanja iz predmeta Komunikacijske vještine obrađuju neke od najvažnijih teorijskih aspekata neverbalne komunikacije kao što su njen odnos s verbalnom komunikacijom, odnos naslijeđenoga i naučenoga, različiti kulturološki utjecaji, korištenje vremena i prostora… Na vježbama se pak bavimo praksom neverbalne komunikacije, odnosno analizom i osvješćivanjem tuđe i vlastite neverbalne komunikacije.
Kako biste se pripremili za vježbu, pročitajte prvo poglavlje knjige Neverbalna komunikacija u ljudskoj interakciji (Hall i Knapp, 2010) u izdanju Naklade Slap, koje se može naći ovdje. Ako vas je poglavlje zainteresiralo, toplo preporučujem da knjigu posudite ili kupite i pročitate u cijelosti.
Želite li malo provježbati svoje poznavanje engleskog jezika, za vježbu se možete pripremiti i čitajući treće poglavlje u knjizi Notes on Communication (Coates, 2009: 48-74), koja se nalazi ovdje.
Popis literature
Coates, G. (2009). Notes on Communication. Wanterfall Online. Tekst dostupan ovdje.
Hall, J. A. i Knapp, M. L. (2010). Neverbalna komunikacija u ljudskoj interakciji. Zagreb: Naklada Slap. Prvo poglavlje dostupno ovdje.
Hogan, K., Stubbs, R. (2003). Can’t get Through 8 Barriers to Communication. Grenta, LA: Pelican Publishing Company. Tekst dostupan ovdje.