Komunikacijske vještine

Teorijska pozadina

Debata Karla Poppera usredotočuje se na relevantne tvrdnje koje često izazivaju duboke podjele, te naglašava razvoj vještina kritičkog razmišljanja i toleranciju u odnosu na različite točke gledišta. Sugovornici rade u timovima od tri člana i trebaju razraditi obje strane istog problema. Svaki tim ima mogućnost razviti vlastiti argument i suparničkom timu ponuditi izravna pitanja. Suci tada pružaju konstruktivne komentare, upozoravajući na logičke nedosljednosti, nedostatnost dokaza ili previđene argumente.

Taj je format razvijen za korištenje u srednjoškolskom obrazovanju i natjecanjima, no koristi se na svim obrazovnim razinama. Naročito je popularan u središnjoj i istočnoj Europi i Rusiji, a u Africi postaje sve popularniji u Ugandi, Keniji, Ruandi, Zimbabveu, Liberiji i Nigeriji; koristi se i na godišnjim forumima mladih Međunarodnog udruženja za debatno obrazovanje.

Specifična su svojstva Debate Karla Poppera unakrsno ispitivanje, kada četvero od šestero sugovornika postavlja pitanja suparnicima, te vrijeme za pripremu, kada se sudionici mogu pripremiti za izlaganja. Format naglašava timski rad i dobar je za početnike, jer svaki govornik nastupa samo jednom i članovi tima mogu međusobno komunicirati tijekom pripreme (International Debate Education Association, 2012).

U Hrvatskoj se ta debata često koristi u radu Hrvatskog debatnog društva, koje nam je ljubazno ustupilo svoje materijale za pripremu. Prije dolaska na vježbe studenti ih trebaju pročitati i pripremiti se za temu. Materijali Hrvatskoga debatnoga društva o Popperovoj debati nalaze se ovdje.

Važno

Debata Karla Poppera standardno se izvodi sa šest sudionika podijeljenih u dva tročlana tima. Kako je u visokom obrazovanju gotovo nemoguće postići da broj studenata na vježbama bude višekratnik broja šest, ovaj udžbenik snimamo s ukupno osmero studenata, te je takvim uvjetima i prilagođena debata u vježbi.

Kako bih studentima pružio pravilnu informaciju o izvođenju debate, brojeve sudionika u teorijskom dijelu izlaganja nisam prilagođavao stvarnosti naše učionice.

Popis literature

International Debate Education Association (2012). Debate Formats. International Debate Education Association. Tekst dostupan ovdje.

Hrvatsko debatno društvo (2021). Karl Popper debata. Zagreb: Hrvatsko debatno društvo. Tekst dostupan ovdje.